Paměťové karty zažívají poslední dobou velký boom.
                 Výrobci upustili od rapidního zvětšování interních pamětí svých telefonů a na
místo toho vybavili většinu svých modelů slotem pro paměťové karty. Se zvyšujícím se nárokem na velikost paměti multimediálních mobilů se také zvyšuje poptávka po paměťových kartách. Pro majitele telefonu znamená paměťová karta výměnné médium, které si podle vlastní potřeby může přikoupit, pokud mu nestačí kapacita karty přibalené k telefonu. Pro výrobce je to vhodný prostředek ke snížení ceny telefonu – slot na kartu vyjde levněji než velká vnitřní paměť a k telefonu zpravidla dostanete jen kartu s menší kapacitou. Kdo více paměti potřebuje, připlatí si za kartu novou.

SD (Secure Digital), Transflash
Karty Secure Digital jsou velmi podobné kartám MMC, liší se pouze tloušťkou. I právě proto se u některých telefonů můžeme setkávat se sloty SD/MMC, které umí pracovat s oběma typy karet. Ale pozor, ve slotu SD lze díky podobným rozměrům používat kartu MMC, avšak opačně to udělat nelze – ať už díky tloušťce nebo chybějícímu kontaktu. Pro mobilní telefony jsou především určeny novější a menší karty miniSD nebo microSD. Karty microSD jsou také známé pod názvem TransFlash. MiniSD byly představeny společností SanDisk na Cebitu 2003 jako zmenšená verze následující Memory Stick Duo nebo xD-Picture Card pro digitální fotoaparáty.

MMC (MultiMediaCard)
Karty typu MMC spatřily poprvé světlo světa roku 1997, byly představeny společnostmi Siemens AG a SanDisk. Rozměry karty, se kterou se můžeme setkat například v komunikátorech značky Nokia, je 24 × 32 × 1,5 mm. MMC karty dále používají například přístroje Qtek 9000 nebo Qtek S200. Většinou se jedná o větší zařízení na bázi kapesních počítačů, u kterých nejsou větší rozměry karty velkou překážkou.

Memory Stick
S paměťovými kartami typu Memory Stick přišla na trh společnost Sony v roce 1998. Pro potřeby mobilních telefonů a podobných malých zařízení byla posléze vyvinuta karta Memory Stick Duo s polovičními rozměry. Po spojení mobilní divize Sony s Ericssonem byla karta Memory Stick Duo používána především ve smartphonech Sony Ericsson P800, P900 a P910i.Postupem času dostala karta do názvu písmena PRO, která značí maximální úložné kapacity a rychlejší přenos soborů. O tom, že trendem je stále zmenšování svědčí nejnovější karta s názvem Memory Stick Micro a čtvrtinovou velikostí oproti základní kartě Memory Stick.


Novější, menší, dražší
I přes pokračující trend zmenšování paměťových karet mají i ty větší jedno plus - obvykle nabízí větší kapacity. A jsou si toho vědomi i výrobci. Příkladem může být nový Sony Ericsson W850i s podporou paměťových karet Memory Stick Duo, i když jsou ostatní nové modely vybaveny slotem pro novější karty Memory Stick Micro (M2). Starší typ karet se totiž už teď nabízí s kapacitou 4 GB, kdežto u nových karet bude do konce roku 2006 dostupná maximální kapacita 1 GB, ta se ovšem během roku 2007 vlivem technologií zvýší až na 10 GB.

Paměťové karty
CF
Compact Flash

MS
Memory Stick /Memory Stick Duo/        

SD
Secure Digital

MMC
MultiMediaCard

SM
Smartmedia

XD
eXcellent Digital

a) do tabulky dopiš ceny jednotlivých karet ve velikosti 1GBb) zjisti co nejvíce a zapiš do sešitu o kartě na obrázku.


1. K čemu slouží paměťové karty?

2. Kterou kartu nelze použít do mobilních telefonů ?

3. Vyjmenuj nejméně čtyři typy paměťových karet ?

4. Jak se jmenuje zařízení na obrázku ?

5. Používáš zařízení s paměťovou kartou? Jaké?