Nebezpečí číhající na internetu
Internet a nové on-line technologie slouží především k získávání a výměně informací, pro zábavu a komunikaci. Jejich využívání se bude nadále zvyšovat a rozšiřovat. Současně s tím roste šíření nechtěného, škodlivého nebo dokonce ilegálního obsahu. Například zneužívání internetu lidmi, kteří tě chtějí kontaktovat jen proto, aby ti mohli ublížit!


Pravidla pro práci s internetem
Nezapomeň: opatrný internetový serfař je inteligentní serfař!

1.Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!

2.Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!

3.Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!

4.Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!

5.Nedomlouvej si schůzkou po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.

6.Pokud Tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje: okamžitě opusť webovou stránku.

7.Svěř se dospělému, pokud Tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!

8.Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!

9.Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!
Bullying /šikana/
Kybernetická šikana, ponižování (- cyberbullying, cyber-bullying, online bullying) je agresivní používání elektronických informačních kanálů a komunikačních přístrojů jako je e-mail, instant messaging, textové zprávy (SMS), mobilní telefonn a pomlouvačných webových stránek k šikanování, ponižování nebo trýznění jednotlivců nebo skupin prostřednictvím osobních útoků. 

Cyber stalking /pronásledování/
Zneužívání online komunikace k nabízení nepožadovaných služeb a věcí nebo k zastrašování.
Kybernetičtí lovci (Cyber stalkers) vybírají své oběti v četovacích místnostech (chat rooms), diskuzních skupinách ke zprávám (message board), diskuzních fórech a prostřednictvím e -mailů; spamováním (mnohonásobným zasíláním nevyžádané pošta-junk mail), obtěžováním v živém četování nebo slovesným obtěžováním (flaming), zanecháváním nepřístojných vzkazů v návštěvních knihách, zasíláním virů, apod.

Pharming /nasazování/
Jedna z posledních variant krádeže osobních údajů, které jsou získávány po infikování počítače zákeřným (malicious) programem a vytahuje (hijack) z vyhledávače (browser) citlivé údaje, tím, že místo požadované oficiální stránky banky je podstrčena falešná stránka (fake), která sbírá přístupové údaje a osobní data k jejich dalšímu zneužití

Phishing  /lovení na udici/
Vykrádání citlivých informací (osobních údajů, přístupových hesel (PINů), čísel kreditních karet, čísel bankovních účtů, telefapod.) k jejich dalšímu zneužití. Zlodějům k těmto cílům slouží podvodné e-maily, které se tváří jako zprávy od oficiální instituce, banky, internet providerů, správců sítě, apod. A požadují pod různými záminkami zaslání nebo potvrzení požadovaných údajů.   Nejčastějšími případy jsou e-maily od loterijních společností, které požadují zaslání čísel a přístupových kódů bankovního konta, kam údajně pošlou výhru. 

Grooming /krášlení/
V kybernetickém světě je groomingem označováno chování, jehož cílem je přivábit zejména děti pomocí budování falešné důvěry a vztahů s cílem oběť zneužít.
Co to pro tebe všechno znamená?
• Neuvádět nikde své osobní údaje (jméno, adresu). Je to jako dávat někomu klíče od bytu!
• Osobní heslo chrání tvé soukromí, drž ho proto v tajnosti a nikomu ho nesděluj – dokonce ani svému nejlepšímu příteli nebo někomu, kdo se tváří úředně.
• Nacházet kamarády on line je bezva, ale řekni raději rodičům, s kým ses skamarádil a kdo jsou tví noví přátelé.
• Pokud se chceš setkat s někým, koho jsi poznal na internetu, požádej rodiče o svolení a nechoď na schůzku bez doprovodu dospělého.
• Je spousta prima věcí na Netu, ale je tam také mnoho špatného! Proto vždy řekni rodičům nebo učiteli, pokud uvidíš něco, po čem se cítíš trapně.
• Chatování může být zábavné, ale nemusíš v diskuzní místnosti trčet, pokud se tam cítíš trapně nebo ohroženě. Pamatuj, ty tomu velíš!
Máš svá práva! Poznej svá práva a požaduj
od  ostatních,  aby  je  respektovali           !!!

Pozor!!
Nikdy nevíš,
kdo je 
na druhé
straně !!
Pozor!!
Nikdy nevíš,
kdo je 
na druhé
straně !!
?
?