ANONYMITA
Internet se zdá být velmi a nonymním prostředím, opak je ale pravdou.
Už když jste jen otevřeli tento web, poskytli jste mi o sobě následující informace:
1. Vaší IP adresu.
2. Vaše hostname.
3. Kontinent - odkud jste sem dobrouzdali.
4. Stát.
5. Místo.
6. Váš webový prohlížeč.
7. Váš operační systém.
8. Vaše rozlišení obrazovky.
9. Vaše nastaveni barev na obrazovce.
10. Předchozí URL kde jste byli.
11. Váš ISP.

Děkuji za zajímavé informace P.K. - to si do sešitu nepiš.....
Už jsme si v minulých kapitolách řekli o nebezpečí na internetu,
které může omezit naši osobní svobodu. Dnes se však zaměříme především na ochranu našeho soukromí.
Svět a tedy ani Internet není tak bezpečné místo, jak se mnohdy zdá. Vaše aktivity na světové síti jsou lehce vystopovatené a monitorovatelné. Říkáte si, že když neděláte nic špatného, tak to přece nevadí. Ano, ale ne vždy. Jakmile se jednou dostanete do spárů spamerů, záplavy nevyžádané pošty se jen těžko zbavíte. Vaše identita, např. IP adresa může být zneužita k nelegální činnosti.

Anonymita vs Pseudo-anonymita
Anonymita je výhodou internetu, zároveň však i jeho nevýhodou. Zahalen jejím kouzlem většina lidí získá pocit, že můžou říkat co chtějí, proč chtějí, byť by si to v diskusi mezi čtyřma očima nikdá nedovolili... A to je problém.

Problém především internetových koutků, kde jakýkoli člověk může říkat svobodně svůj názor. Že v tom vidíte výhodu? Teoreticky máte pravdu. Avšak jak jsem již řekl, v anonymitě člověk ztrácí jakékoli zábrany, čímž škodí ostatním členům onoho koutku.

Naproti tomu, Pseudo-anonymita je stav, který sic má s pravou identitou člověka prachmálo společného, zároveň však mu určuje identitu novou, virtuální. Člověk je skryt za přezdívkou, která se stává jeho novým jménem. Novou značkou, jejíž poškození bude mít stejný efekt jako v reálném životě.

Bohužel, málokterý uživatel dnešního internetu má svoji jednu přezdívku, čímž se pseudo-anonymita stává, de-fak-to , anonymitou. Když však celou situaci unglobálníme a zasadíme do jedné komunity nejmenovaného fóra, kde mají výsostná práva registrovaní uživatelé, většinou to funguje – z běžných návštěvníků se stávají členové komunity, kteří (ne)dbají na svou pověst.


ANONYMITA
Spousta z vás se schovává například v ICQ do modu INVISIBLE, ve kterem jste - pomocí programu na obrázku - stejně viditelní, legrační a směšní. Program se jmenuje ICQ new invisible checker , je to freeware a je s ním legrace.
<cite>
<form action="">
<input type="text" name="icqcislo">
<input type="submit" value="online?">
<img alt="ICQ status" src="http://status.icq.com/online.gif?icq=<?php echo $icqcislo;?>&img=5">
</form>
</cite>
Dnes si napíšeme prográmek pro zjištění icq uživatelů, kteří se snaží být invisible

1. spustíme si poznámkový blok
2. opíšeme následující php script
3. uložíme na plochu jako pokus.html a spustíme
Motorola V101,
optimalní pro ICQ